smart loft

Apartamenty z historią

Słowo „loft” pochodzące z języka islandzkiego, znaczy tyle co powietrze, przestrzeń, piętro. Współcześnie odnosi się do mieszkań które powstają w dawnych obiektach poindustrialnych, takich jak magazyny, hale przemysłowe, czy tak jak w przypadku naszej inwestycji Smart Loft w dawnej fabryce artykułów papierniczych z XIX w. Weise & Co, później siedzibie Zakładów Odzieżowych Dana w Szczecinie.

aktualności

Poznajcie historię
naszej inwestycji.

Prace budowalne przy tworzeniu naszych apartamentów w zabytkowym budynku przy ul. 5-go lipca trwają w najlepsze, czy wiecie jednak jakie wcześniej spełniał on funkcje?

W roku 1898 został wzniesiony ceglany gmach, w którym to swoją siedzibę miał zakład Wiese & Co, Werk für Papierverarbeitung. Firma produkowała tam m.in materiały opatrunkowe, aż do czasu zakończenia II wojny światowej.

Następnie w październiku1945 roku uruchomiono w owym budynku pierwszy oddział Państwowych Zakładów Konfekcyjnych. Panie szyły bieliznę, mundury dla żołnierzy oraz dla kolejarzy. W kolejnych latach doszła odzież robocza i koszule flanelowe, które były pierwszym towarem eksportowym.

Z ciekawostek dodamy, że przedsiębiorstwo zatrudniało wtedy ponad 250 krawcowych i szwaczek, a w ciągu kilku pierwszych miesięcy wyprodukowano około 28 tys. sztuk bielizny i odzieży. Przedsiębiorstwo się rozrastało, zatrudniając coraz większą ilość pracowników, a także otwierało kolejne siedziby. W 1947 roku osiągnęło status jednego z największych przedsiębiorstw w ówczesnym województwie szczecińskim, zatrudniając ponad 2 tys. osób. Wiecie o jakiej firmie mowa?  Oczywiście o „Danie”, która tą nazwę przyjęła dopiero w 1967 roku.

Później przez lata działały tam różne firmy, jednak nie udało nam się ustalić jakie. Budynek ostatecznie stał przez wiele lat opustoszały, a spora część mieszkańców o nim zapomniała.

W Polsce trend rewitalizacji poindustrialnych budynków dopiero przybiera na sile, jednak warto podkreślić, że tradycje loftowe na zachodzie sięgają początku XX wieku. I choć może zabrzmi to trywialnie i małostkowo, że budynek nam się po prostu spodobał, to właśnie latami zbierane doświadczenie i intuicja sprawiły, że w tych murach dostrzegliśmy ogromny potencjał. 

Tego typu budynki, to część historii Szczecina którą mamy okazję przypomnieć i zachować dla przyszłych pokoleń w nieco zmienionej, unowocześnionej formie. Często kryje się za nimi ciekawa historia i ludzie dla których stanowiły one część życia, były miejscem w którym mieszkali, czy pracowali. Być może przemawia za nami sentymentalizm, ale uważamy że przeszłość jest integralną częścią przyszłości. Ona nas kształtuje i pokazuje w którym miejscu jesteśmy, dokąd zmierzamy. Dając drugie życie dawnym kamienicom, fabrykom, czy zabytkowym budynkom jesteśmy w stanie zachować choć część dawnego Szczecina, budowanego przez być może naszych pradziadków, dla przyszłych pokoleń.

Ciekawe znaleziska na budowie.

Podczas prowadzonych prac porządkowych znaleźliśmy kilka ciekawostek. Największym odkryciem były oryginalne przedwojenne drzwi , które przez lata były zamurowane. Nie brakuje też pamiątek z polskich czasów. Od paczek po papierosach Klubowych, Sportów, Giewontów, po butelki różnych procentowych trunków, m.in. po Bosmańskim ze szczecińskiego browaru.

Na szczególną uwagę zasługują tu skrawki Głosu Szczecińskiego z 1950 i 1977 roku , a także wycinek z tabelą I ligii piłkarskiej z sezonu 1968/69 – Pogoń akurat wygrała z Szombierkami Bytom 3:1. W gazetach czytamy między innymi o VIII turnieju piłkarskim juniorów o puchar „Głosu” i o tym, że nasza Ziemia się trzęsie, jak zanotowały polskie stacje sejsmologiczne.
 
Docelowo, na korytarzach planowana jest wystawa opowiadająca o historii budynku , którą chcemy przygotować w komitywie z miłośnikami Szczecina.

Przyszłość w stylu loft.

Odnowienie i przebudowa tej dawnej fabryki z pozostawieniem ciekawych detali architektonicznych to cechy, które zdecydowanie wyróżniają inwestycję Smart Loft na tle innych.
Postanowiliśmy pójść o krok dalej – elewację frontową budynku zwieńczymy galerią ze stalowej konstrukcji, szklaną klatką schodową i zewnętrzną panoramiczną windą o wysokości ok. 11 metrów, dzięki czemu z najwyższego piętra będzie rozpościerać się panoramiczny widok na Pogodno.
 
To wyjątkowa inwestycja dla osób będącymi miłośnikami łączenia dwóch wydawałoby się całkowicie skrajnych stylów, jednak umiejętnie połączone tworzą wspaniały klimat i niezwykłą jakość życia.

blog

Przeczytaj nasze artykuły.

Baza wiedzy

Styl industrialny

Zainspiruj się i stwórz swój własny loft. Przeczytaj porady napisane przez projektantkę wnętrz Justynę Zimnicką, właścicielkę biura projektowego ZiJu, obejrzyj przykładowe wizualizacje i zaprojektuj swoje własne mieszkanie w klimatycznym, industrialnym stylu.

Czytaj więcej »
Aktualności

Ostatnie wolne mieszkania

Zobacz ostatnie wolne mieszkania w inwestycji Smart Loft. Podwyższony standard wykończenia, udogodnienia w postaci: ogrzewania podłogowego, zainstalowanego systemu smart home, aluminiowych okien i drzwi sprawiają, że to nie tylko idealne miejsce do zamieszkania, ale również dochodowa inwestycja.

Czytaj więcej »
Galeria

Wiosna zawitała do Smart Loft

Zapraszamy do obejrzenia galerii pełnej słońca z naszej inwestycji Smart Loft. Wiosna zawitała już do Szczecina i od jakiegoś czasu rozpieszcza nas piękną aurą i ciepłym słońcem. Budynek z oryginalnej XIX wiecznej cegły w pełnym słońcu na tle bezchmurnego nieba prezentuje się wyjątkowo, podkreślając wszystkie odcienie czerwieni.

Czytaj więcej »
Bądź na bieżąco

Newsletter

Kontakt

Przecław 116/5
72-005 Przecław
 
+48 577 152 015
sprzedaz@smart-house.com.pl